Nažhav si notebook, tablet, propisku a blok, jdeme psát. Curriculum vitae, zkráceně CV aneb životopis. Tenhle článek ti pomůže napsat svůj životopis tak, aby neskončil hned v koši. Mimochodem, víš, že psaní životopisu kultivuje tvoji schopnost se umět prodat? 😉
Tvůj životopis je otisk toho, co jsi do tohoto momentu dosáhl a kam se chceš dál profesně profilovat. Předpokládejme, že jsi čerstvě ukončil školu. Co do toho životopisu vlastně napsat?
Co napsat a co nepsat
To nejdůležitější hned na úvod – jméno, příjmení, e-mail, telefon, místo. Všimni si, že neuvádíme rodné číslo, pohlaví nebo věk. Takové informace tě totiž mohou zbytečně při výběru kandidáta znevýhodnit. Držme se hesla, že každý má mít stejnou šanci uspět, a to i bez ohledu na rasu, vyznání a podobně.
Co fotografie? Fotka na životopis určitě patří. Personalisté uvádějí, že je daleko snazší si kandidáta zapamatovat, celému procesu náboru dává životopis jiný rozměr pokud je spojený s konkrétní tváří a je sympatické dopředu vědět, s kým budou spolupracovníci trávit pracovní čas příští rok, dva a více 😉 Dobrá rada k fotografii – prezentuj se profesionálně. Fotka s pivkem u ohně asi nebude zrovna reprezentativní.
Jo a velmi důležitá informace, kterou bys neměl brát na lehkou váhu. Zaměstnavateli se nereprezentuješ jen životopisem. V dnešní době “fejsbůků” je tvoje identita snadno dohledatelná a můžeš jistojistě počítat s tím, že Google na tebe vypráská všechno, co jsi uvedl na internetu jako veřejnou informaci. K tomu mohou patřit i fotky z dovolené, s kamarády na tahu nebo jak jsi zrovna pomáhal zachraňovat velryby. Možná tě teď napadá, že stojí za zvážení ty veřejné příspěvky projít a smazat zrovna ty, které se opravdu nehodí, aby zaměstnavatel viděl.
Práce, praxe, dobrovolnictví, projekty
Do životopisu můžeš uvést prakticky všechny aktivity, které ti pomohou dostat “nohu do dveří”. Musí být však relevantní k dané pozici, na kterou se hlásíš. Pokud nemáš zatím pracovní zkušenost, neboj se uvést praxi, brigádu, projekt nebo dobrovolnou práci. Všechny tyto zkušenosti jsou hodnotné a stojí za to je uvést. Ještě jednou pro jistotu opakujeme, uváděj vždy takové zkušenosti, které souvisí s prací, o kterou stojíš. Uvádět, že jsi se staral půl roku v útulku o opuštěná zvířátka na pozici analytika nedává moc smysl. Tedy pokud jsi zrovna nepracoval v útulku s daty a nevytvářel z nich závěry pro strategická rozhodnutí.
Co ti jde a co chceš dělat
Uveď, co umíš, co se ti povedlo a co chceš dělat. Takhle jednoduché to je. Dostat to na papír zabere možná chvíli přemýšlení, ale my ti pomůžeme – zamysli se:
- V čem jsi dobrý
- Co ti opravdu jde
- Jaké máš schopnosti a dovednosti
- Čím by ses chtěl v práci zabývat
- Co tě bude bavit a nabíjet
Základní pravidla při psaní životopisu
Na závěr přidáváme pár doporučení k psaní životopisu, kterých když se budeš držet, máš zaručeno, že se ti ozvou s nabídkou k pohovoru:
Odpovídej na inzerát pokud30
- Splňuješ alespoň polovinu požadavků
- O pozici skutečně stojíš
Napiš životopis “na míru”
- Vypíchni v životopise ty schopnosti a vzdělání, které jsou požadovány v inzerátu a které sám vlastníš.
- Zaměřuj se na úspěchy a výsledky než na činnosti. Např. vyvinul jsem aplikaci pro plánování volejbalových turnajů.
Formátuj
- Životopis má být přehledný, aby se v něm dalo lehce orientovat.
- Nejlépe na jednu A4. Co se nevejde sem, můžeš vystavit na LinkedIn.
- A hlavně bez chyb. Přečti si to radši třikrát než se rozhodneš životopis odeslat.
- Buď kreativní a zkus vytvořit něčím zajímavou šablonu. Odlišovat se od ostatních znamená zaujmout.
Jestli ještě neznáš LinkedIn, tak se honem seznam. Je to vynikající nástroj na budování profesních vztahů a obecně sítě kontaktů. Kromě toho se tam dá hledat a nabízet práce, a když budeš hodně šikovný, tak si tě vyhlídne i personalista sám.