Hoaxy, dezinformace, misinformace, fake news… jsou toho kolem nás mraky, ale o co vlastně jde a jak je rozlišit od pravdy? Přesně na to se dnes podíváme.
Základní termíny
Nejdříve si vysvětlíme několik termínů, které je dobré znát – většinu jsi určitě už slyšel.
Dezinformace, misinformace a malinformace

To jsou základní typy zkreslení informací, co ale znamenají?Dezinformace – zprávy, články, posty, videa atd., které jsou záměrně falešné nebo zavádějící.
Misinformace – obsah (videa, články… rozumíme si), který je nepravdivý, ale šířený bez úmyslu mystifikovat a lhát. Často tedy jde o dezinformace, kterým někdo uvěřil, ale také se může jednat o překlepy, které změní význam – nejčastěji desetinné čárky u finančních částek nebo změna písmena ve jméně.
Malinformace – pravdivé informace, které se dostaly na povrch za účelem poškození nebo ztrapnění někoho. Jsou to třeba zákulisní informace nebo i nahé fotky.
HOAX
Poplašná zpráva, která varuje před neexistujícím nebezpečím, například bomba na nádraží, která tam ve skutečnosti není nebo klasické řetězové emaily navádějící k přeposlání dalším lidem. Jejich největší problém spočívá v tom, že si je posílají lidé v dobré víře a navzájem si důvěřují – přece by mi Pepa neposlal nějaký kec!
Přesně zapadá do kategorie misinformace, která vzešla z dezinformace.
Fake news a false information
Obecné termíny, mezi sebou často zaměňované. Fake news jsou spíše klamavé zprávy zaměřené na politické dění. False infromation je tedy pojem, který zaštiťuje veškeré falešné a nepravdivé informace – misinformace, dezinformace, ale třeba i humor.
Některé typy false infromation
Clickbait – určitě jsi už slyšel tento pojem, zavádějící a šokující titulek.
Biased news – zprávy se zaujetím vůči politickým názorům či podporující postoje a názory autora nebo celého média.
Parodie/Satira – falešné zprávy, které mají za úkol pobavit.
Jak nepodlehnout?
Pojmy a dělení máme za sebou, ale jakým způsobem si ověřovat informace a oddělit je od falešných?
Kontroluj si zdroje
Nezákladnější věc, kterou bys měl udělat, je zkontrolovat, kdo článek nebo příspěvek napsal. Dobrým pomocníkem jsou stránky jako Nadační fond nezávislé žurnalistiky, které hodnotí pravdivost médií. Taky se nezapomeň kouknout na zdroje, pokud je tedy autor uvádí, protože to by mělo dělat každé seriózní médium.
Pozor na články, které citují názory někoho bez znalosti oboru – je lepší poslouchat odborníky, ale je pravda, že někdy můžou mít lidé „z venku“ dobré pointy, které je fajn si vyslechnout.
Fact-checking
Ověřování informací je nejlepší způsob, jak se dozvědět pravdu. Číst knihy, studie, vyjádření expertů a veškeré analýzy je opravdu časově náročné, ale zaručeně efektivní. Je jasné, že se Ti nechce kontrolovat každý jednotlivý článek, který si kde přečteš, nebo ověřovat všechny výroky na Twitteru. S tím Ti naštěstí může pomoci třeba stránka demagog.cz, která fact-checkuje výroky politiků a ušetří Ti tak drahocenný čas. Takových stránek existuje celkem dost, například snopes.com, politifact.com nebo BBC Reality Check.
Pokaždé je ale vhodné udělat alespoň krátký Google Search a přečíst si nějaké detailnější informace z jiných zdrojů, abys dostal více názorů, pohledů a infromací. Stačí jen několik minut, hlavně slepě nevěř všemu, co se kde šustne.
Na závěr, mysli kriticky. Je to vlastnost, která se ti bude hodit i v jiných životních situacích. Internet je čím dál více plný zavádějících a falešných informací a je potřeba se v nich naučit orientovat.
Krátký souhrn
- Měj alespoň lehkou představu, co zmiňované termíny znamenají.
- Kontroluj si, zdali jsou zdroje dané publikace validní a relevantní.
- Zjišťuj si další souvislosti a ověřuj informace.
- Nauč se kritickému myšlení, protože tím se vyhneš mnohým nepříjemnostem.
Doufáme, že se ti článek líbil a něco nového jsi se dozvěděl. Jaké nejbizarnější dezinformace jsi viděl? Napiš nám dolů do komentářů!
Zdroje
- BURÝSEK, Jiří, Co jsou to dezinformace, bezfaulu.net, 2019
- Explained: What is False Information (Fake News)?, webwise.ie, 2020
- KUJAWSKI, Mike, Misinformation vs. Disinformation vs. Malinformation, medium.com, 2019
- ORDWAY, Denise-Marie, Fake news and the spread of misinformation: A research roundup, journalistsresource.org, 2017
- Co je to HOAX, hoax.cz
- UNESCO, Journalism, ‚Fake news‘ & Disinformation, 2018
- KANDEL, Nirmal, Inforamtion Disorder Syndrome and its Management, 2020
- A Brief History of Fake News, cits.ucsb.edu