Na Internet chodíme denně pro zábavu, komunikací , informace, nakupování. A co studium? Internet poskytuje široké možnosti od oblíbene Wikipedii, online knihoven po praktické a aktuální kurzy nejlepších univerzit světa. Prostřednictvím MOOC (Massive Online Open Courses) každý si může vyzkoušet, co se vyučuje, třeba na Harvardu, kdykoliv z pohodlí domova a podle vlastního tempa a zdarma. Obrovskou výhodou MOOC je aktuálnost poskytovaných informaci a flexibilita, kterou nedokáže zajistit formální systém vzdělávání. Dneska máme štěstí, že studium je takto dostupné.
Jak hledat?
Nejpopulárnějším obsahem online kurzů je programovaní a studium jazyků, ale každý si najde podle svého zájmu nebo zvědavosti. Zkuste seznam No excuse list nebo prostě Google.
Největší portály
COURSERA – vzdělávací portál, který spolupracuje s 145 univerzitami světa a nabízí více než 1600 kurzů v různých oborech. Coursera nabízí i kompletní studium a získání uznávaného titulu prostřednictvím služby Online degree, která je ale už placená. Kurzy zpravidla trvají 4-6 týdnu a zahrnují video přednášky, skripta, úkoly se samostatným hodnocením, diskusní fóra. Po dokončení kurzu student obdrží sdělitelný elektronický certifikát.
edX – portál založený Massachusetts Institute of Technology a Harvard University. Nabízí přes 500 kurzů v oborech biologie, byznisu, chemie, IT, ekonomie a finance, elektronika, strojírenství, potraviny a výživa, historie, humanitní vědy, právo, literatura, matematika, medicína, hudba, filozofie, fyzika, statistika a další. Zde si opravdu vyberete. Struktura kurzů podobná jako na Coursere.
Khan Academy nabízí praktické cvičení, instruktážní videa a individuální vzdělávací prostředí pro děti a dospělé. Obsahem kurzů je matematika, věda, programování, historie, dějiny umění, ekonomie a další. Portál spolupracuje s institucemi, jako je NASA, Muzeum moderního umění, Massachusettská technická univerzita.
Kurzy jsou dostupné v 36 jazycích včetně české verze portálu – khanovaskola.cz.
UDACITY poskytuje on-line vzdělávací programy, založené na projektech, zaměřené hlavně na informační technologie a matematiku. Ve spolupráci s firmou jako Google, AT&T, Facebook, Salesforce, Cloudera portál nabízí praktické programy Nanodegree pro webové vývojáře, datové analytiky, vývojáře mobilních aplikaci atd.
Mezi české MOOC, poskytující kurzy (zdarma i placené) patří seduo.cz (byznys, osobní rozvoj), Nostis (práva), Vimvic.cz (praktické dovednosti), distancne.cz (programováni). Vysoké školy u nás se na tvorbě MOOC projektů se zatím aktivně nepodílí.
Cílem MOOC je zpřístupnit vzděláváni, hlavně vysokoškolské, na zásadách sdílení a dostupnosti. Online vzdělávání přesto nevytlačí formální vzdělávací systém, spíše sjednocuje vědění a pomáhá těm, kteří chtějí vědět a dostat ze sebe víc!
Kristina Shershun