Někdo z úspěšných odborníků Vám řekne, že to, co chce dělat, věděl od dětství. Jiný přizná, že ke své profesí se dostal náhodou. Výběr kariérové drahý ovlivňuje spousty okolností: rodina, přátelé, situace na pracovním trhu, atd. Pomocníkem ve správném výběru muže být profesní orientace.
“Profesní orientaci lze chápat jako proces výběru určité profesní dráhy, podle zájmů, osobnostních vlastností, hodnot uchazeče.“
Test a je to?!
Nejjednodušší způsobem proforientace je projít online testem, jako je například Profi test, rychle a v pohodlí domova. Nevýhodou online testu je, že není spolehlivý a výsledek si každý může interpretovat podle sebe.
Zkuste odborníka
Rozsáhlejší a důvěryhodnější testy nabízí psychologové a poradci na školách, úřadech práce, specializovaných poradnách. Mezi takové testy patří Dotazník volby povolání a plánování profesní kariéry, kariérový test podle typologie J.Hollanda, počítačová pracovní diagnostika COMDI, Schuhfriedův test (AIST) a jiné.
COMDI
Pracovní diagnostika COMDI zkoumá profesní zájmy, úroveň vědomostí, schopnosti a jejich zaměření a osobnostní předpoklady pro profesní orientaci. Získané informace jsou zpracovány a vyhodnoceny odborníkem. Cílem je doporučit žákovi nejvhodnější studijní a profesní zaměření. Výsledky jsou interpretovány kompetentním pracovníkem. Tuto metodu používá Republikové centrum vzděláváni a některé úřady práce.
Na úřad práce ještě na škole?
Úřad práce zajištuje poradenství pro volbu povolání a zaměstnání, které poskytuje odborné informační a poradenské služby související se studijní a profesní orientací v návaznosti na vhodné pracovní uplatnění. Kromě různých diagnostických metod v rámci poradenství funguje Informační poradenské středisko, které vám dodá tištené materiály, filmy nebo další online zdroje.
Udělej si sám
Program Průvodce světem povolání umožňuje výběr povolání podle různých kritérií – oblíbené školní předměty, oblečení používané při práci, charakter pracovní činnosti, předmět práce, pracoviště. Klientovi je zobrazen seznam povolání, u nichž je šance, že by se v nich mohl uplatnit. Informace o povoláních jsou představovány textovými popisy jednotlivých povolání, fotografiemi hlavních pracovních činností, u některých povolání i mluvenými dialogy. Průvodce světem povolání obsahuje také modul, který klienta seznámí s tím, jak se o zaměstnání ucházet, jak se připravit na vstupní pohovor či výběrové řízení, jak psát žádost o přijetí do zaměstnání a životopis atd.
A ti ostatní, co pomohou
Firmy, školy a neziskovky nabízí řadu aktivit zaměřených na profesní orientaci. Pracovní veletrhy, dny otevřených dveří, workshopy, diskuze.
Odkazy pro tebe
Pokud chceš začít s profesní orientaci ihned, mrkni se na této užitečné odkazy:
Integrovaný systém typových pozic ISTP
Informační zdroje pro profesní orientaci a volbu povolání – Start kariéry
Informační systém Absolvent
Teoretické informace ke správnému výběru povolaní zpravidla nestačí, proto bud’ proaktivní, zkus komunikovat s lidmi z praxe a přihlas se na vhodnou stáž, která ti o určité profesi a firmě ukáže víc. Na našem blogu najdeš další články, kde hledat inspiraci a praxi v oboru (jak na vysněnou stáž, kde hledat stáž a další)
Další články k tématu:
Mooc aneb jak se vzdělávat online
Kristina Shershun