Pokud se trochu více zajímáš o osobní rozvoj a růst, možná jsi už slyšel o proaktivním a reaktivním přístupu nebo chování. Proč je důležité být proaktivní a jaký to má vliv na náš život? To je téma dnešního článku.
Rozdělení na reaktivní a proaktivní chování (myšlení, postoj…) se užívá v různých oborech, ať jde například o ekonomii, neurovědu nebo na člověka samotného. Základní motivy jsou stejné:
REAKTIVNÍ člověk čeká na příležitosti a řeší věci nárazově, PROAKTIVNÍ jde věcem naproti a plánuje dopředu.
Neboli proaktivní osoba bere život do vlastních rukou, přemýšlí více nad věcmi, na druhou stranu reaktivní osoba nebere zodpovědnost na sebe a nevystupuje se své komfortní zóny.
Pojďme si to ukázat na reálných příkladech a situacích.
Škola a práce
Reaktivní lidé dělají pouze to, co je jim zadáno. Nějaké aktivity navíc, díky kterým by se mohli něco nového naučit, jim moc neříkají, protože neplánují dopředu. Jejich time-management není ideální, pokud nějaký je, a kvůli tomu jsou často ve stresu, když se jim na stole objeví několik úkolů zároveň.
Na druhou stranu lidé proaktivní vyhledávají nové příležitosti a „jdou tomu štěstíčku naproti“. Hlavním rozdílem je však plánování. Přemýšlí nad věcmi dopředu a jsou připraveni na různé možné scénáře. Tenhle článek ukazuje zajímavé příklady z praxe, které ukazují důležitost proaktivního myšlení v rámci firem.
Zde je zajímavé porovnání reaktivního a proaktivního leadera:

Osobní život
Když se podíváme na osobní životy těchto dvou kategorií, lépe vyplynou hlavní charakteristické rozdíly. Proaktivní lidé se rozhodují spíše podle hodnot a cílů. Ty jsou dalším ohromným rozdílem, protože proaktivní lidé mají vize, cíle a sny, za kterými si jdou.
Reaktivní lidé se rozhodují podle emocí, mají tendenci házet vinu na ostatní a nebrat na sebe zodpovědnost.
Reaktivitu a proaktivitu rozlišujeme i v komunikaci:

Jak můžeš vidět, tak proaktivní člověk se více zamyslí nad tím, než něco řekne a je také více otevřený novým příležitostem.
Jak být proaktivní?
- Pozoruj své reaktivní chování
- Uprav svoje vyjadřování
- Uč se ze svých chyb
- Buď odhodlaný
Pokud se budeš držet těchto bodů, dříve nebo později se dostaví výsledky a Ty budeš více proaktivní. Hlavní je ale vůle, odhodlání a chuť něco změnit.
Závěr
Proaktivity je skvělá věc, je to také klíč k úspěchu, ale pro normálního člověka není možné být proaktivní 24/7. Někdy prostě není nálada a chuť něco dělat, chceš si odpočinout nebo jen na chvíli vypnout. Také emoce někdy převládnou nad rozumem a vůlí, ale jsme jen lidi. Vlastně většina lidí jsou reaktivní, ale proč? Může to být několik věcí dohromady – striktní výchova, zastaralý vzdělávací systém, obecně zanedbaný rozvoj, prostě vše, co nám nějakým způsobem omezuje kreativitu.
Stát se proaktivním člověkem není jen tak. Musíš mít vůli a cíl, protože ve Tvém okolí je nepřeberné množství „distracting“ elementů, ale když vytrváš, správně si nastavíš svoje hodnoty a půjdeš si za tím, nebudeš litovat a budeš šťastnější sám se sebou.
Pokud Tě toto téma zaujalo, doporučuji se podívat na tyto odkazy:
Proactive vs Reactive | Be Proactive
Proactive Vs Reactive Behaviour – You Choose
Doufáme, že se ti článek líbil. Klidně nám napiš do komentářů, jestli se považuješ za reaktivního nebo proaktivního člověka?
Zdroje
- SÁEZ, Francisco, Why You Should Be More Proactive and Less Reactive, and How to Do So, facilethings.com, 2021
- ZAJÍČKOVÁ, Monika, Reaktivní a proaktivní lidé tentokrát v práci – jak si začít věřit, zemedary.cz, 2020
- CHALOUPKOVÁ, Lenka, Proaktivní a reaktivní přístupy v krizovém managementu, 2016
- JONES, Luke, Proactive Vs Reactive Behaviour – You Choose, lukejonesmove.medium.com, 2014
- SCHULZ, Carol, Proactive vs. Reactive Approaches to Your Business and Talent, ere.net, 2011
- BAR, Moshe, The proactive brain: memory for predictions, 2009
- HENYCH, Michal, PROAKTIVITA A AKTIVITA, tcbs.cz, 2011
- TIME MANAGEMENT AND PRODUCTIVITY, Proactive vs Reactive | Be Proactive, youtube.com, 2016
- RECIPROCITY, Proactive vs. Reactive Risk Management Strategies, reciprocity.com, 2021